Skip to Content
Sports

TABC high school basketball rankings

SUGAR LAND, Texas (AP) — Texas high school boys and girls public and private school basketball rankings as compiled by the Texas Association of Basketball Coaches for the week of Jan. 13:

BOYS PUBLIC

Class 6A

1. Duncanville, 16-2; 2. Dickinson, 18-5; 3. Waxahachie, 20-3; 4. Humble Summer Creek, 22-4; 5. Killeen Ellison, 21-4; 6. Austin Westlake, 22-1; 7. Allen, 18-4; 8. Humble Atascocita, 22-4; 9. Beaumont United, 20-2; 10. Galena Park North Shore, 22-2; 11. Richardson, 22-2; 12. Odessa Permian, 18-2; 13. Grand Prairie, 15-1; 14. South Grand Prairie, 17-5; 15. Katy Morton Ranch, 15-8; 16. Austin Vandegrift, 20-2; 17. Prosper, 19-3; 18. Lewisville, 14-10; 19. Coppell, 18-4; 20. Denton Guyer, 15-4; 21. North Crowley, 19-5; 22. SA Northside Brandeis, 19-2; 23. Spring Westfield, 19-3; 24. DeSoto, 11-8; 25. Los Fresnos, 20-3.

Class 5A

1. Lancaster, 19-2; 2. Alvin Shadow Creek, 17-2; 3. Fort Bend Hightower, 18-5; 4. Sulphur Springs, 17-6; 5. Port Arthur Memorial, 19-4; 6. FW Wyatt, 14-6; 7. SA Wagner, 19-5; 8. Carrollton Smith, 16-0; 9. Austin LBJ, 17-5; 10. Burleson Centennial, 19-4; 11. Dallas Kimball, 16-5; 12. Midlothian, 15-7; 13. Hutto, 22-3; 14. Mansfield Timberview, 14-6; 15. Dallas South Oak Cliff, 14-6; 16. Red Oak, 13-11; 17. Brownsville Veterans Memorial, 17-2; 18. FW Brewer, 15-5; 19. EP Andress, 19-3; 20. WF Rider, 20-4; 21. Manvel, 15-7; 22. Manor, 16-7; 23. Lewisville The Colony, 18-6; 24. Frisco Independence, 16-5; 25. CC Ray, 14-4.

Class 4A

1. Houston Yates, 10-4; 2. Dallas Lincoln, 11-11; 3. Dallas Carter, 15-7; 4. Decatur, 16-6; 5. Liberty Hill, 16-6; 6. Dallas Faith Family, 9-12; 7. FW Dunbar, 8-9; 8. Seminole, 15-8; 9. Argyle, 21-1; 10. La Marque, 21-6; 11. Waco Connally, 10-4; 12. Clint, 15-5; 13. Lubbock Estacado, 16-5; 14. Silsbee, 11-11; 15. Waxahachie Life, 17-8; 16. Fredericksburg, 22-0; 17. Pleasanton, 21-3; 18. Celina, 13-6; 19. China Spring, 18-7; 20. Stafford, 15-9; 21. Lamar Fulshear, 8-13; 22. Palestine, 16-8; 23. Paris, 20-4; 24. Alvarado, 15-7; 25. Krum, 6-14.

Class 3A

1. Dallas Madison, 8-11; 2. Crockett, 20-2; 3. SA Cole, 17-6; 4. Universal City Randolph, 18-2; 5. Peaster, 19-4; 6. Coldspring-Oakhurst, 21-4; 7. Brock, 17-7; 8. Hallettsville, 17-2; 9. CC London, 19-4; 10. Little Rivery Academy, 15-6; 11. Abernathy, 13-3; 12. Shallowater, 17-4; 13. Aransas Pass, 16-8; 14. Santa Rosa, 15-6; 15. Atlanta, 18-4; 16. Grandview, 10-10; 17. Tatum, 13-8; 18. Childress, 16-5; 19. Malakoff, 13-4; 20. Van Alstyne, 15-6; 21. Diboll, 12-6; 22. Winnie East Chambers, 14-7; 23. Commerce, 14-9; 24. Mineola, 13-7; 25. Franklin, 15-9.

Class 2A

1. Martins Mill, 23-0; 2. Shelbyville, 20-2; 3. Grapeland, 21-1; 4. Hearne, 15-1; 5. Tenaha, 16-4; 6. Muenster, 12-2; 7. Gruver, 13-4; 8. Clarksville, 12-8; 9. Thorndale, 16-4; 10. Floydada, 15-4; 11. San Perlita, 16-9; 12. Post, 7-1; 13. Garrison, 18-3; 14. McLeod, 20-2; 15. Dallardsville Big Sandy, 17-3; 16. Poolville, 16-7; 17. Port Aransas, 15-10; 18. Clarendon, 13-6; 19. Flatonia, 16-5; 20. Yorktown, 12-10; 21. Gary, 20-4; 22. Stamford, 14-7; 23. Wheeler, 9-6; 24. San Augustine, 7-3; 25. Wolfe City, 18-6.

Class 1A

1. La Rue La Poynor, 19-2; 2. Slidell, 16-7; 3. Graford, 16-6; 4. Gail Borden County, 16-2; 5. Paducah, 15-2; 6. Laneville, 14-5; 7. Nazareth, 13-6; 8. Jayton, 16-2; 9. Eula, 16-5; 10. Texline, 14-5; 11. Leggett, 17-5; 12. Mertzon Irion County, 16-0; 13. Waelder, 19-6; 14. Neches, 11-8; 15. Dime Box, 12-6; 16. Lingleville, 17-3; 17. Lipan, 13-9; 18. Moulton, 12-6; 19. Saltillo, 16-5; 20. Ector, 16-5; 21. Oakwood, 5-9; 22. Calvert, 13-4; 23. Springlake Earth, 13-4; 24. Westbrook, 16-5; 25. Rankin, 6-5.

BOYS PRIVATE

TAPPS 6A/SPC

1. Plano John Paul II, 27-1; 2. Dallas St. Mark’s, 17-4; 3. Tomball Concordia Lutheran, 19-7; 4. SA Antonian Prep, 25-7; 5. Houston Christian, 20-7; 6. Midland Christian, 23-4; 7. Arlington Oakridge, 21-1; 8. SA St. Mary’s Hall, 19-6; 9. Plano Prestonwood Christian, 17-10; 10. Houston St. John’s, 15-4.

TAPPS 5A

1. Frisco Legacy Christian, 21-5; 2. Houston Westbury Christian, 14-9; 3. Sugar Land Fort Bend Christian, 12-6; 4. Victoria St. Joseph, 13-5; 5. SA TMI Episcopal, 22-3; 6. Austin St. Michaels, 13-9; 7. FW Christian, 14-7; 8. Grapevine Faith Christian, 17-8; 9. Dallas Christian, 15-9; 10. SA Holy Cross, 17-6.

TAPPS 4A

1. The Woodlands Christian, 16-6; 2. Arlington Grace Prep, 17-7; 3. Colleyville Covenant, 15-8; 4. St. Thomas Episcopal, 9-5; 5. Schertz John Paul II, 15-3; 6. Lubbock Trinity Christian, 12-11; 7. Austin Texas School for the Deaf, 13-4; 8. SA Lutheran, 18-9; 9. Kennedale Fellowship, 14-4; 10. Trinity Willow Park, 8-2.

TAPPS 3A

1. Dallas Yavneh, 17-3; 2. Marble Falls Faith, 14-1; 3. Midland Classical, 18-5; 4. SA Castle Hills, 15-6; 5. Brazos Christian, 11-8; 6. Denton Calvary, 16-9; 7. New Braunfels Christian, 16-11; 8. Tomball Rosehill Christian, 12-6; 9. Texoma Christian, 11-10; 10. Watauga Harvest, 5-7.

TAPPS 2A

1. Huntsville Alpha Omega, 17-6; 2. Austin Waldorf, 14-7; 3. Conroe Covenant, 15-9; 4. Galveston O’Connell, 23-3; 5. Temple Holy Trinity, 14-6; 6. FW Bethesda, 15-6; 7. Victoria Faith, 17-8; 8. Shiner St. Paul Catholic, 5-5; 9. Bryan St. Joseph, 8-8; 10. Lubbock All-Saints, 8-11.

TAPPS 1A

1. Lubbock Kingdom Prep, 15-4; 2. Baytown Christian, 10-5; 3. Dallas Tyler Street Christian, 6-2; 4. Alamo Macedonian, 14-7; 5. Longview Trinity, 10-3; 6. Weatherford Christian, 11-7; 7. Waco Eagle Christian, 14-9; 8. Amarillo Holy Cross, 10-4; 9. Houston Beren; 10. WF Notre Dame, 9-8.

___

GIRLS PUBLIC

Class 6A

1. Duncanville, 23-3; 2. DeSoto, 21-2; 3. Cypress Creek, 27-0; 4. Cedar Hill, 21-6; 5. Arlington Martin, 24-4; 6. South Grand Prairie, 25-2; 7. Denton Guyer, 21-4; 8. Humble Atascocita, 24-3; 9. Cypress Ranch, 21-3; 10. Humble Summer Creek, 20-4; 11. Plano, 21-4; 12. Austin Westlake, 20-6; 13. Hurst Bell, 22-3; 14. Cibolo Steele, 18-8; 15. Keller, 19-4; 16. Waco Midway, 20-5; 17. Smithson Valley, 19-3; 18. Killeen Harker Heights, 22-5; 19. Beaumont United, 20-4; 20. Garland Sachse, 18-6; 21. Cedar Park Vista Ridge, 19-6; 22. Lake Travis, 18-8; 23. SA Reagan, 19-7; 24. League City Clear Springs, 20-6; 25. Fort Bend Bush, 13-10.

Class 5A

1. Amarillo, 24-2; 2. Cedar Park, 21-3; 3. Red Oak, 17-6; 4. CC Carroll, 22-4; 5. Alvin Shadow Creek, 21-4; 6. Georgetown, 20-7; 7. Mansfield Timberview, 17-8; 8. Fort Bend Hightower, 21-5; 9. Denton Braswell, 19-4; 10. CC Veterans Memorial, 22-6; 11. WF Rider, 22-1; 12. Royse City, 18-5; 13. SA Veterans Memorial, 18-7; 14. Kerrville Tivy, 21-4; 15. College Station, 19-5; 16. Mont Belvieu Barbers Hill, 22-4; 17. Brownsville Veterans, 22-5; 18. Frisco Liberty, 17-9; 19. Boerne Champion, 19-6; 20. Lubbock Monterey, 23-3; 21. Lake Dallas, 16-4; 22. Jacksonville, 14-8; 23. CC Flour Bluff, 11-6; 24. CC Tuloso-Midway, 18-6; 25. Huntsville, 14-6.

Class 4A

1. Canyon, 21-1; 2. Argyle, 21-5; 3. Sour Lake Hardin-Jefferson, 19-8; 4. Beeville Jones, 23-2; 5. Fairfield, 22-3; 6. Decatur, 24-3; 7. Sunnyvale, 25-2; 8. Bullard, 24-4; 9. San Elizario, 21-4; 10. La Grange, 21-3; 11. Bridgeport, 18-5; 12. Glen Rose, 20-6; 13. Houston Yates, 11-6; 14. Jasper, 24-5; 15. Hereford, 16-6; 16. Devine, 19-5; 17. Stephenville, 20-7; 18. Hidalgo, 24-4; 19. Dallas Lincoln, 14-7; 20. Dallas Pinkston, 17-5; 21. CC West Oso, 15-8; 22. Houston Yates, 13-6; 23. Brownsboro, 20-6; 24. Robstown, 21-3; 25. Fredericksburg, 19-8.

Class 3A

1. Shallowater, 25-0; 2. Mount Pleasant Chapel Hill, 21-2; 3. Tuscola Jim Ned, 23-3; 4. Idalou, 20-6; 5. Woodville, 21-4; 6. Poth, 17-3; 7. Pottsboro, 20-4; 8. Wall, 15-7; 9. Schulenburg, 20-4; 10. Odem, 20-6; 11. Mineola, 19-4; 12. Ponder, 15-10; 13. Brock, 19-7; 14. Edgewood, 20-5; 15. Brownfield, 20-3; 16. Grandview, 20-4; 17. Winnsboro, 17-6; 18. Bells, 19-5; 19. Canadian, 18-6; 20. Howe, 17-5; 21. Franklin, 14-3; 22. Emory Rains, 17-7; 23. Luling, 16-6; 24. Jarrell, 19-6; 25. Hitchcock, 14-4.

Class 2A

1. Martins Mill, 25-0; 2. Vega, 24-0; 3. Woden, 24-0; 4. Gruver, 18-2; 5. Panhandle, 20-3; 6. San Saba, 25-2; 7. Grapeland, 21-5; 8. Mason, 20-3; 9. Muenster, 22-3; 10. Snook, 20-5; 11. Haskell, 19-3; 12. Wellington, 19-5; 13. Era, 16-8; 14. Goldthwaite, 20-4; 15. Collinsville, 19-6; 16. Centerville, 19-6; 17. Alvord, 15-5; 18. Santo, 15-8; 19. Marlin, 14-4; 20. Farwell, 17-7; 21. Yorktown, 19-3; 22. Douglass, 17-5; 23. Port Aransas, 17-8; 24. Hico, 19-3; 25. Falls City, 17-7.

Class 1A

1. Nazareth, 17-8; 2. Dodd City, 22-4; 3. Huckabay, 21-2; 4. Lipan, 20-3; 5. Ropesville, 18-2; 6. Lenorah Grady, 18-3; 7. Whiteface, 17-5; 8. Ackerly Sands, 21-3; 9. New Home, 18-4; 10. Moulton, 15-7; 11. Hermleigh, 16-7; 12. Eula, 19-6; 13. Rocksprings, 15-5; 14. Blackwell, 21-5; 15. Saltillo, 20-7; 16. Westbrook, 16-6; 17. Slidell, 19-4; 20. La Rue La Poynor, 16-6; 18. Brookesmith, 17-3; 19. Tilden McMullen County, 18-2; 23. Abbott, 15-0; 21. Chireno, 17-8; 22. Lorenzo, 16-7; 24. Strawn, 12-1; 25. Veribest, 15-8.

GIRLS PRIVATE

TAPPS 6A/SPC

1. Houston The Village, 26-3; 2. Plano John Paul II, 25-3; 3. FW All Saints Episcopal, 23-0; 4. Argyle Liberty Christian, 27-2; 5. Dallas Bishop Lynch, 16-11; 6. Plano Prestonwood Christian, 12-9; 7. Concordia Lutheran, 24-12; 8. Houston St. Agnes, 13-12; 9. Houston Episcopal, 15-4; 10. SA Antonian, 14-17.

TAPPS 5A

1. FW Southwest Christian, 15-6; 2. CC Incarnate Word, 22-8; 3. Mesquite Dallas Christian, 12-10; 4. Victoria St. Joseph, 19-6; 5. Austin Hyde Park, 15-6; 6. Tyler Grace Community Christian, 9-9; 7. Austin Regents, 10-8; 8. Frisco Legacy Christian, 16-7; 9. Houston Lutheran South, 10-5; 10. Houston Second Baptist, 7-11.

TAPPS 4A

1. Austin Texas School for the Deaf, 20-2; 2. Boerne Geneva, 17-2; 3. Lubbock Christian, 15-4; 4. Dallas Shelton, 11-1; 5. Kennedale Fellowship, 16-6; 6. The Woodlands Christian, 11-4; 7. Flower Mound Coram Deo, 16-8; 8. Waco Reicher, 13-10; 9. Lubbock Trinity Christian, 11-7; 10. Schertz John Paul II Catholic School, 11-8.

TAPPS 3A

1. Midland Classical, 17-4; 2. Hallettsville Sacred Heart Catholic, 16-7; 3. Tomball Rosehill Christian, 16-7; 4. Round Rock Christian, 13-1; 5. Marble Falls Faith, 14-3; 6. Waco Live Oak Classical, 14-5; 7. Beaumont Legacy Christian, 9-6; 8. Sherman Texoma Christian, 15-8; 9. The Woodlands Legacy Prep, 12-11; 10. Dallas Lutheran, 8-8.

TAPPS 2A

1. Austin Waldorf, 17-1; 2. Lubbock Southcrest, 8-3; 3. Muenster Sacred Heart, 10-10; 4. Shiner St. Paul Catholic, 6-3; 5. Longview Christian Heritage, 14-7; 6. FW Bethesda, 11-6; 7. Plano Coram Deo, 11-10; 8. Bryan Allen, 9-4; 9. Victoria Faith, 13-10; 10. Conroe Covenant Christian, 6-6.

TAPPS 1A

1. SA Legacy, 12-5; 2. Lubbock Kingdom Prep, 9-9; 3. Universal City 1st Baptist, 7-2; 4. Alamo Macedonian, 10-5; 5. WF Notre Dame Catholic, 7-4; 6. Palmhurst Faith Christian, 8-3; 7. Kingwood Covenant Prep, 7-7; 8. Edinburg Harvest, 7-1; 9. Weatherford Christian, 7-4; 10. Longview Trinity, 9-8.

Texas Sports

Associated Press

Comments

Leave a Reply